نایب رئیس هیات مدیره و قائم مقام مدیر عامل شركت سپرده‌گذاری مركزی اوراق بهادار و تسویه وجوه گفت: فرآیند تخصیص سهام عدالت اشخاص فوت‌شده به وراث آنها در كمترین زمان ممكن و به‌صورت غیرحضوری انجام می‌شود.

به گزارش روابط عمومی به نقل از رادیو تهران، غلامرضا ابوترابی نایب‌رئیس هیات مدیره و قائم‌مقام مدیرعامل شركت سپرده‌گذاری مركزی اوراق بهادار و تسویه وجوه در پاسخ به این پرسش كه آیا امكان تغییر شماره‌حساب برای دارندگان سهام عدالت وجود دارد یا خیر؟ گفت: در پی ادغام سه بانك مهر اقتصاد، حكمت ایرانیان و كوثر در بانك سپه، شماره شبای مشتریان بانك‌های مذكور به دستور بانك مركزی تغییر كرده است و دارندگان حساب در بانك‌های ادغام‌شده باید شماره شبای جدید خود را از بانك سپه دریافت و آن را در سامانه سجام یا سامانه سهام عدالت ثبت كنند تا سود سهام عدالت به‌حساب آنها وارد شود.

ثبت‌نام مجدد سهام عدالت در حیطه اختیارات دولت و مجلس است

وی در پاسخ به این پرسش كه آیا ثبت‌نام جدید برای تخصیص سهام عدالت به جاماندگان از این سهام داریم یا خیر؟ گفت: تصمیم‌گیری درباره كسانی كه به هر دلیلی به آنها سهام عدالت تخصیص پیدا نكرده است در حیطه اختیارات دولت و مجلس است و شركت سپرده‌گذاری مركزی اوراق بهادار و تسویه وجوه در این خصوص مسئولیتی ندارد. اگر ثبت‌نام جدید برای تخصیص سهام عدالت صورت بگیرد سود سهام به افرادی كه به‌تازگی ثبت‌نام كردند نیز اختصاص پیدا می‌كند.

این مقام مسئول تاكید كرد: شناسایی جاماندگان از سهام عدالت كار دشواری است ضمن اینكه باید میزان سهام دولت در شركت‌ها بررسی شود كه آیا امكان تخصیص سهام برای افراد جدید ممكن است یا خیر؟ در كوتاه‌مدت این امكان فراهم نخواهد بود ولی ممكن است در درازمدت تخصیص مجدد سهام عدالت محقق شود.

ابوترابی در پاسخ به این پرسش كه ورود سهام عدالت به بازار بورس چه تاثیری در این بازار داشت؟ تصریح كرد: در مقطعی كه سهام عدالت وارد بورس شد تقاضا خرید سهام زیاد و عرضه بسیار كم بود و مسئولین برای پاسخ دادن به تقاضا سهام عدالت را وارد بازار بورس كردند اگر در آن مقطع زمانی چنین تصمیمی گرفته نمی‌شد شدت تقاضا بیشتر از عرضه می‌شد و شاخص بورس رشد بیشتری پیدا می‌كرد و ممكن بود مشكلات بیشتری نسبت به وضعیت كنونی ایجاد شود.

روش انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث

نایب‌رئیس هیات مدیره و قائم‌مقام مدیرعامل شركت سپرده‌گذاری مركزی اوراق بهادار و تسویه وجوه در پاسخ به این پرسش كه تكلیف سهام عدالت متوفیان چه می‌شود تصریح كرد: از سال ۱۳۸۵ تاكنون بیش از ۳ میلیون از دارندگان سهام عدالت فوت كرده‌اند و تخصیص سهام عدالت افراد فوت‌شدگان به وراث آنها مراحل قانونی متعددی دارد. تلاش می‌كنیم با استفاده از ظرفیت‌های قانونی ازجمله آیین‌نامه اجرایی سها زمان ممكن و به‌صورت غیرحضوری انجام شود ضمن اینكه سودهای تعلق‌گرفته مربوط به سال ۹۸ و ۹۹ را نیز بین وراث تقسیم خواهیم كرد.