امکان تسویه حساب سهام عدالت وراث فراهم شد
 
 

 
رئیس سازمان خصوصی‌سازی، دیروز اعلام کرد که وراث با در دست داشتن اطلاعات سجلی متوفیان و گواهی اصل وراثت می‌توانند به سامانه سهام عدالت مراجعه کنند.
نحوه دریافت سهام عدالت 2 میلیون متوفی توسط وراث
به گزارش خبرگزاری میزان، میرعلی اشرف عبدا... پوری حسینی درباره زمان تعیین شده برای ورود وراث متوفیان به سامانه سهام عدالت گفت: وراث می‌توانند با در دست داشتن اطلاعات سجلی متوفیان و گواهی اصل وراثت به سامانه سهام عدالت مراجعه کنند.  وی در ادامه افزود: وراث یا افراد دیگری که اطلاعات سجلی متوفیان را در اختیار داشته باشند، می‌توانند به سامانه سهام عدالت مراجعه و صورت حساب دریافت کنند و در صورت تمایل آورده سهام را افزایش دهند. به گفته وی، وراث تا 12 روز آینده فرصت دارند شماره شبای فرد متوفی را به سامانه سهام عدالت ارائه کنند. پوری حسینی تصریح کرد: پس از ارائه شماره شبا توسط وراث سهام عدالت، سود به حساب فرد متوفی واریز می شود و پس از تعیین انحصار وراثت سود به دست وراث خواهد رسید. گفتنی است طبق گفته مشاور رئیس کل سازمان خصوصی سازی، از 49 میلیون و 226 هزار نفر مشمول سهام عدالت، نزدیک به دو میلیون نفر تاکنون فوت کرده‌اند.
پرداخت سود در 3 مرحله
به گفته وی، در مرحله اول توزیع سود سهام عدالت با اولویت‌بندی مشمولان در پرداخت‌ها روبه رو هستیم. آن گونه که تسنیم گزارش کرده، پوری حسینی با بیان این که پرداخت سود مشمولان سه مرحله‌ای خواهد بود، افزود:‌ ابتدا سود مشمولانی که جزو دو دهک پایین جامعه و عمدتا نیز جزو خانواده‌های تحت پوشش سازمان های حمایتی هستند، پرداخت خواهد شد و سپس سود روستاییان بیکار و بعد دیگر روستاییان و مشمولان سهام عدالت، پرداخت خواهد شد، چرا که امکان پرداخت همزمان این مقدار سود وجود ندارد.
توضیحات درباره نحوه آزادشدن خرید و فروش سهام
پوری حسینی گفت: بعد از اتمام پرداخت سود سهام عدالت، برنامه ای برای ثبت نام  افراد جدید برای سهام عدالت و جامانده ها نداریم زیرا پاسخگویی به 49 میلیون نفر بسیار سنگین است. به گزارش روابط عمومی سازمان خصوصی سازی، وی ادامه داد: امسال بین 130 تا 150 هزار تومان سود به افراد تعلق می گیرد. گفتنی است رئیس سازمان خصوصی سازی در حالی از واریز سود 130 تا 150 هزار تومانی سخن می گوید که به گفته خودش در نهایت حدود چهار هزار میلیارد تومان سود برای 49 میلیون نفر مشمول توسط شرکت ها (49 شرکت قیمت گذاری شده) مصوب شده است. با یک تقسیم ساده، سهم هر نفر حدود 81 هزار تومان خواهد بود. البته مسئولان هنوز توضیحی درباره سود عملکرد 11 شرکت دیگر سبد سهام عدالت که قیمت گذاری نشده اند، ارائه نکردند. پوری حسینی درباره معامله و فروش سهام عدالت نیز گفت: صندوق هایی قابل معامله در بورس پیش بینی شده است که سهام عدالت را در اختیار می گیرند و یونیت های واحدهای این صندوق ها در اختیار مشمولان قرار خواهد گرفت. پوری حسینی گفت: ارزش ریالی هر یک میلیون تومان سهام عدالت در بازار، حدود دو میلیون تومان است ولی فعلا خرید و فروش نمی شود.